Česko-slovenský technologický summit 2024
V červnu se v Mikulově se konal již 3. ročník konference Česko-slovenského technologického summitu. Hlavními tématu summitu, jehož partnerem byla i Skupina TTC, byly novinky a trendy v umělé inteligenci (AI), kyberbezpečnosti a cloudových službách.
Společnou vizí summitu je napomáhat integraci inteligentních systémů a robotů do lidské práce, co nejhladší implementaci AI do průmyslu a obecně hospodářských procesů a také eliminace, či alespoň minimalizace hrozeb souvisejících s rychlým rozvojem technologií a sběrem velkých dat potřebných pro automatizaci průmyslu v době vyhrocené geopolitické situace.
K tématu zazněly na serveru HN.cz mj. i příspěvky Martina Bajera z TTC MARCONI a Filipa Procházky z Mycroft Mind.
Správa železnic aktuálně ověřuje provoz videoanalytických nástrojů založených na umělé inteligenci. Nově vyvinutý software dokáže v reálném čase detekovat potenciálně nebezpečné situace a incidenty. Pilotní projekt ke zvýšení bezpečnosti železniční přepravy pro tuto státní organizaci realizuje společnost TTC MARCONI. „Umělá inteligence v tomto případě zajišťuje efektivní učení rozpoznávání vybraných situací a také eliminaci falešných poplachů při nasazení na konkrétních kamerách. Díky rychlému nástupu a rozvoji AI a kvality videostreamů má oblast videoanalytiky velký potenciál pomáhat v zajištění provozní a fyzické bezpečnosti na železnici. Dosud se obraz z kamer vyhodnocoval na dohledovém pracovišti, přičemž operátor si mohl vybrat určité kamery a ty sledovat. Při větším počtu kamer to není efektivní. Řešení videoanalytiky proto bude výrazně pomáhat operátorům v dohledových bezpečnostních centrech,“ komentoval Martin Bajer, ředitel rozvoje obchodu TTC MARCONI, jeden z příkladů využití AI v praxi.
Že naše české vývojové týmy nejsou vůbec pozadu za vyspělým světem, ukazuje i příklad brněnské společnosti Mycroft Mind. Její specialisté jsou součástí mezinárodního týmu, který se zabývá vnořením algoritmů přímo do chytrých elektroměrů, dobíječek elektromobilů či fotovoltaik. Říká se tomu vnořená energetická inteligence. Zařízení se pak dovedou sama průběžně učit chování měřeného místa, předvídat jeho reakce na různé situace. To je základem efektivního využívání energie z obnovitelných zdrojů. Na zajímavém evropském projektu spolupracují významné světové firmy z oblasti čipového průmyslu, například NXP, ST Micro, Robert Bosch nebo Infineon, či globální výrobci chytrých elektroměrů ze Švýcarska a Singapuru. „Základem inteligence je schopnost předvídat, co se bude dít, a upravovat podle toho své chování. Pracujeme na tom, aby tuto schopnost předvídání a adaptace získala i zařízení, která pomáhají provozovat a držet stabilitu evropských energetických sítí. Tato zařízení mají malou výpočetní kapacitu. V evropských sítích se jich používají stamiliony. Není tudíž možné zdražovat je tím, že by se ke každému elektroměru přidával například akcelerátor neuronových sítí. Proto budeme ve spolupráci s partnery optimalizovat algoritmy vnořené energetické inteligence tak, aby dokázaly fungovat právě v takových zařízeních,“ popsal Filip Procházka, spoluzakladatel a technický ředitel firmy Mycroft Mind, která se již dvanáct let zabývá návrhy a vývojem metod strojového učení pro chytré energetické sítě.
Celý článek v Hospodářských novinách si můžete přečíst zde: https://hn.cz/c1-67336410-hleda-se-optimalni-reseni-mohl-mit-v-zahlavi-cesko-slovensky-technologicky-summit
Video z letošní akce je ke zhlédnutí na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=DbIvZbNKQXg
Byla to skvělá příležitost pro získání nových informací i kontaktů.
Foto: CEDEG